Pomiń do głównej zawartości

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Deklaracja dostępności dotyczy strony Navoica.pl.

Operatorem platformy jest Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (dalej także jako OPI PIB).

Stan dostępności cyfrowej

Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności i wyłączeń wymienionych poniżej.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

  • na niektórych stronach focus jest niewidoczny,
  • hierarchia nagłówków jest nieodpowiednia,
  • niektóre elementy mogą mieć nieodpowiedni kontrast (dotyczy stron po zalogowaniu),
  • brak mapy strony,
  • wiele linków otwiera się w nowej karcie, użytkownicy nie zawsze są o tym wyraźnie informowani,
  • nawigacja w kursie różni się od głównej nawigacji strony,
  • poziomy nagłówków wewnątrz kursu mogą być niepoprawne lub niespójne,
  • brakuje określenia języka dla fragmentów tekstu w języku innym niż podstawowy język strony,
  • większość materiałów wideo nie zawiera audiodeskrypcji,
  • kod strony może zawierać błędy składniowe (parsowania).

Treści nieobjęte przepisami

  • kursy i multimedia, które nie zostały wytworzone przez operatora platformy Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy. Za ich dostępność odpowiadają uczelnie lub instytucje, które je tworzyły,
  • multimedia opublikowane przed dniem 2020-09-23.

Obecny wygląd platformy nie jest już rozwijany ani poprawiany. Zespół NAVOICA pracuje nad nowym interfejsem platformy, który planujemy udostępnić w drugiej połowie 2025 r. Dokładamy starań, aby nowy interfejs był dostępny cyfrowo i przyjemny w użytkowaniu.

Przygotowanie deklaracji dostępności

Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja

Deklaracja została sporządzona na podstawie oświadczenia przedstawionego przez operatora platformy Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB), który zadeklarował częściową zgodność z wytycznymi WCAG 2.1 na poziomie AA. OPI PIB przedstawił stosowne oświadczenie.

Skróty klawiaturowe

Na platformie NAVOICA można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych. Dodatkowe skróty klawiaturowe są używane w ćwiczeniu "Przeciągnij i upuść". Z instrukcją użytkowania tego ćwiczenia za pomocą klawiatury można się zapoznać klikając we frazę "Pomoc klawiatury", która pojawia się razem z tym ćwiczeniem.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Agata Miszkurka.

Email: Agata.Miszkurka@opi.org.pl

Telefon: +48 22 570 14 00 (telefon do centrali, preferowany kontakt mailowy)

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.

Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem:

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy
Adres: al. Niepodległości 188 B, 00-608 Warsaw, Poland
Email: dostepnosc@opi.org.pl

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich in a new tab i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Pozostałe informacje

Dostępność architektoniczna

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ul. Wspólna 1/3, 00-529 Warszawa

Budynek znajduje się w ścisłym centrum Warszawy, w dzielnicy Śródmieście, otoczony ulicami: Wspólną, Kruczą, Hożą oraz Placem Trzech Krzyży. Do Ministerstwa można dojechać samodzielnie lub środkami komunikacji publicznej: metrem linią M1 (przystanek Centrum), tramwajem (przystanek Krucza 05 i 06 oraz Hoża 03 i 04) lub autobusem (przystanki: Pl. Trzech Krzyży 03 i 52, Krucza 01 i 02 lub Wspólna 01 i 02).

Do budynku prowadzą 3 wejścia. Wejście główne do budynku od ul. Hożej 20 i dwa wejścia do budynku od ul. Wspólnej. Dla gości przeznaczone jest wejście główne. Wejście dostosowane jest do korzystania przez osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Recepcja znajduje się w holu naprzeciw wejścia głównego do budynku. W celu umożliwienia osobie niesłyszącej wyposażonej w aparat słuchowy odbiór dźwięku poprzez cewkę (T) recepcja została wyposażona w pętlę indukcyjną. Recepcja znajduje się na wprost drzwi wejściowych i posiada stanowisko umożliwiające wygodną obsługę osób na wózkach. Po lewej stronie od wejścia znajduje się szatnia, po prawej poczekalnia dla gości i osób oczekujących, wyposażona w dystrybutor wody.

W holu, nad stanowiskiem recepcyjnym, znajdują się elektroniczne tablice informacyjne, wyświetlające dane w sposób kontrastowy, na wysokości umożliwiającej odczyt przez osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich lub osoby niskiego wzrostu. Dalsze przejście do budynku zabezpieczone jest bramkami, przez które może przejechać osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim. Goście i interesanci poruszają się po budynku w asyście ochrony lub pracownika departamentu/biura merytorycznego w sprawie.

W budynku znajdują się 4 windy, przystosowane dla osób z niepełnosprawnością, poruszających się na wózkach i niewidomych – klawisze pięter podświetlane są kolorami kontrastowymi i są oznaczone pismem punktowym dla osób niewidomych (alfabetem Braille’a). Kabiny nadają komunikaty głosowe, informujące o położeniu windy oraz otwieraniu i zamykaniu drzwi oraz są wyposażone krzesełka chowane w ścianie. Dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich jest zapewniony dostęp do wszystkich korytarzy i pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach budynku, tj. na parterze i na piętrach I – V. Progi w przejściu z korytarza do pomieszczeń biurowych są wyrównane z poziomem podłogi. W wyjątkowych przypadkach wysokość progu jest zgodna z obowiązującymi przepisami i nie przekracza 2 cm. Progi są wyróżnione kolorystycznie.

W budynku znajdują się dwa ciągi komunikacyjne pionowe (schody) po prawej i lewej stronie budynku. Stopnie (pierwszy i ostatni) schodów oznaczone są pasami ostrzegawczymi koloru żółtego. Poręcze schodów oznaczone są pismem punktowym dla osób niewidomych (alfabetem Braille’a), informującym osoby niewidome, poruszające się w nieznanym otoczeniu, dokąd prowadzą schody. Poręcz środkowa o biegu ciągłym pełni rolę drogi ewakuacyjnej dla osób niewidomych, natomiast poręcz zewnętrzna o biegu nieciągłym pełni dla tych osób rolę drogi komunikacyjnej.

Toaleta dla osób z niepełnosprawnością znajduje się na parterze w skrzydle po prawej stronie budynku (strona wschodnia budynku). Zainstalowano w niej przycisk alarmowy umożliwiający wezwanie pomocy oraz nasadkę toaletową z podłokietnikami umożliwiającą korzystanie z WC.

Przy wjeździe na parking przed szlabanem, po lewej stronie, znajduje się megafon z przyciskiem wzywającym dla osób z niepełnosprawnością.

Przed budynkiem, na parkingu Ministerstwa, wyznaczono i oznakowano 1 miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. W okolicy wjazdu na parking Ministerstwa (przed szlabanem, na ul. Hożej) dostępne są również oznaczone znakiem pionowym dwa ogólnodostępne miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. Miejsce postojowe na parkingu Ministerstwa jest zintegrowane z ciągiem komunikacyjnym (chodnik). Chodnik przy wejściu głównym do budynku jest obniżony do poziomu gruntu i przystosowany dla osób z niepełnosprawnością. Krawężnik chodnika jest wyróżniony kolorystycznie. Ruchem na parkingu Ministerstwa zarządza pracownik ochrony, który - na żądanie - udziela pomocy w zakresie korzystania z miejsca parkingowego i dostępu do budynku.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem przewodnikiem osoby niewidomej lub niedowidzącej oraz psem asystentem osoby niepełnosprawnej ruchowo. Budynek nie jest oznaczony piktogramem informującym o tej możliwości.

W budynku znajdują oznaczenia w druku powiększonym dla osób słabowidzących (droga do wyjścia głównego z budynku – na parterze). Na piątym piętrze znajdują się dwa fotele do ewakuacji osób z niepełnosprawnościami oraz nieprzytomnych.

Budynek wyposażono w system ostrzegania pożarowego DSO (Dźwiękowy System Ostrzegania). Procedury ewakuacyjne uwzględniają pomoc osobom ze szczególnymi potrzebami.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego udostępnia osobom doświadczającym trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się następujące formy kontaktu z urzędem:

Fax: (22) 52 92 792

E-mail: pomoc@mnisw.gov.pl

Ministerstwo zapewnia dostęp do tłumacza polskiego języka migowego (PJM) online poprzez połączenie z usługą Tłumacz Migam.

Link do usługi Tłumacz Migam in a new tab

Usługa działa od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do 16:00.

Dostęp obejmuje komunikację zdalną poprzez dedykowaną podstronę internetową w domenie www.tlumacz.migam.org i jest finansowany przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Tłumacz po nawiązaniu połączenia wideo przez stronę internetową wykona połączenie telefoniczne w imieniu osoby niesłyszącej.

Usługa działa wprost z przeglądarek internetowych bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania.

Usługa działa od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do 16:00.

Ministerstwo zapewnia także dostęp do usług tłumacza PJM, SJM i SKOGN w swojej siedzibie. Chęć skorzystania z takiej usługi należy zgłosić co najmniej na 3 dni robocze przed planowanym spotkaniem w urzędzie.

Ministerstwo udostępnia dokumenty niezbędne do załatwienia sprawy, w formie dostępnej dla osób uprawnionych, na ich wniosek. Osoba uprawniona ma również prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej (trzeciej) w kontaktach z urzędem.